Diety

Zde Vám přináším přehled nejčastějších dietních opatření.

Jak má vypadat strava diabetika 2. typu, zejména s nadváhou či obezitou?

  • Jíst pravidelně a častěji malé porce vhodného jídla. Poslední jídlo se má podávat nejpozději dvě, ale raději tři hodiny před ulehnutím
  • Klást důraz na dostatečné množství bílkovin
  • Omezit tuky (především živočišné)
  • Přijímat vlákninu, vitamíny a minerální látky
  • Dbát na nízký glykemický index u sacharidů

Důležitá je kuchyňská úprava. Masa nesmažíme, z pečeně odebíráme tuk. Vhodné je vaření, dušení, pečení bez tuku.

I tuky samozřejmě patří do redukční diety, jsou jednou ze základních živin a nositeli vitamínů rozpustných v tucích. Živočišných tuků přijímáme dostatek v potravinách bílkovinného charakteru (maso, mléko a mléčné výrobky, vejce), a tak stravu zdravěji doplňujeme malým množstvím kvalitních, nejlépe jednodruhových rostlinných olejů (řepkový, olivový, slunečnicový). Ve studené kuchyni a na mazání pečiva používáme rostlinné margaríny se sníženým obsahem tuku. Při šikovném výběru nebo úpravě pečiva (celozrnné pečivo, opečený toust bez tuku) můžeme pečivo podávat nenamazané.Pro obsah cholesterolu a obsah nasycených mastných kyselin jsou nevhodné máslo, sádlo, slanina, škvarky a podobně.

Sacharidy jsou další nepostradatelnou živinou. Vybíráme takové, které mají nízký glykemický index a vedle energie dodají i další důležité složky potravy. Například bílkoviny, vitamíny, minerální látky a vlákninu. Do jídelníčku proto zařazujeme celozrnné pečivo, luštěniny, celozrnnou rýži a těstoviny, brambory, zeleninu, ovoce.

Vláknina je důležitou součástí jídelníčku. Je prevencí řady civilizačních chorob, jako jsou choroby srdce a cév, ale i obezity, zácpy, některých typů nádorových onemocnění - a cukrovky. V žaludku bobtná a zpomaluje jeho vyprazdňování a tím se zpomaluje i vstřebávání glukózy v tenkém střevě. Glykémie (hladina cukru v krvi) je tak stabilnější. Vláknina zvětšuje objem stolice a urychluje její pasáž, snižuje vstřebávání tuků a cholesterolu (neovlivňuje ale HDL, takzvaně "hodný" cholesterol), tvoří vhodné prostředí a je potravou bakterií tlustého střeva, které potlačují růst hnilobných bakterií. Nerozpustnou vlákninu najdeme v semenech (lněné), slupkách ovoce a zeleniny, otrubách, houbách, luštěninách, pohance, celozrnném pečivu. Rozpustnou vlákninu konzumujeme v ovoci, zelenině a obilovinách. Doporučený denní příjem vlákniny je 30-35 g, průměrná spotřeba u nás je 15-20 g. Pro splnění doporučení je vhodnější doplňovat vlákninou z přírodních zdrojů, i když na trhu jsou i vlákninové doplňky.

Výhodné je do jídelníčku zařazovat potraviny s nižším glykemickým indexem. Jedná se o potraviny sacharidové a obecně se dá říci, že čím je sacharidová potravina jednodušší a jemnější, tím vyšší glykemický index má (bílé pečivo, jasmínová rýže, bramborová kaše). Nízký glykemický index naopak má celozrnné pečivo, celozrnná rýže, luštěniny, celé brambory, zelenina. Potraviny s vysokým glykemickým indexem jsou rychle rozloženy a v podobě glukózy se dostávají ve větším množství a najednou do krevního řečiště. Pokud buňky nepotřebují všechnu glukózu jako zdroj energie, je nadbytečná glukóza pomocí inzulínu uložena ve formě tuku do tukových buněk. Potraviny s nižším glykemickým indexem se tráví pomaleji a postupně. Nezvyšují rychle a prudce hladinu krevního cukru a jsou postupně využity buňkami jako zdroj energie. Glykemický index snižuje kombinace sacharidů s jinou živinou - bílkovinami nebo tuky, kombinace s vlákninou, ochucení octem. Glykemický index snižuje rovněž vhodná tepelná úprava (ne kašovitá, příliš měkká). Potraviny s nižším glykemickým indexem nerozkolísají hladinu krevního cukru a zasytí na delší dobu.

Vhodné potraviny maso jatečních zvířat (libové) drůbeží maso rybí maso (může být i tučné, protože obsahuje ,,rybí mastné kyseliny", které jsou prevencí srdečně cévních chorob) - zařazujeme je do jídelníčku 2-3 x týdně mléko a mléčné výrobky netučné (sýry, tvaroh, jogurty, kefír, podmáslí) vejce (především bílek) luštěniny (neobsahují všechny nezbytné aminokyseliny, ale vhodnou kombinací druhů - například luštěniny + obiloviny - se jejich bílkovina zkvalitní) zelenina ovoce brambory celozrnné pečivo celozrnná rýže a těstoviny
Nevhodné potraviny
tučná masa - maso z kachny, husy, bůček zabíjačkové pochoutky uzená masa anglická slanina škvarky smetana, šlehačka, máslo, sádlo velmi tučné sýry (více než 45 % tuku v sušině) a smetanové krémy bílé pečivo jasmínová rýže bramborová kaše


Jaterní dieta

Vhodné potraviny při jaterní dietě

  • nízkotučné mléčné výrobky
  • libové maso (zejména kuřecí, telecí, králičí, krůtí)
  • libové ryby (např. pstruh, přírodní filé na vodě)
  • ovoce - vše mimo zakázaného, vhodné je ovoce loupat
  • zelenina - vše mimo zakázaného
  • starší pečivo
  • vhodné je připravovat jídla na vodě vařením, dusením
  • bylinkové koření - majoránka, bazalka apod.
  • suchary
  • vaječný bílek









Dieta při zánětu slinivky:

Dietní režim u onemocnění slinivky v zásadě sleduje tři cíle:

1. Vyloučit látky, které podporují zánět zevně sekretorické tkáně slinivky břišní.
2. Vyloučit součásti jídel, které se nemohou pro nepřítomnost enzymů strávit a podléhají ve střevě kvasným procesům s nepříjemnými vedlejšími projevy.
3. Po operacích v dutině břišní je nutno vyloučit části stravy, které vedou k urychlení střevní činnosti nebo plynatosti. Pooperační srůsty a slepeniny kliček bránící dobrému průchodu obsahu střeva by mohly být příčinou bolestí v břiše. V případě, že se jedná o diabetika, jak to často u onemocnění slinivky bývá (přes 30 %), je třeba dietu korigovat především v obsahu cukrů.

Dietní opatření:

Hlavní dietní zásadou je úplný zákaz alkoholu, omeze­ní spotřeby tuků, u těžkých forem je třeba korigo­vat i bílkoviny

Doporučuje se přívod velkého množství vitaminů, protože vstřebávání některých je vázáno na roz­pustnost v tucích. Ty jsou v dietě omezovány.

Během jídla je potřeba užívat kapsle s mikrotabletkami, aby došlo k dokonalému promíchání s jídlem. Dávkování je určeno lékařem podle tíže onemocně­ní a váhového profitu nemocného. Nutnost substi­tuce je individuální. U zdravého člověka je potřeba 30-50 % vlastních pankreatických šťáv. S nemocí a se ztrátou žlázové tkáně po operaci množství šťáv klesá.

Po operaci bývá nemocný na čaji a tekutinách s úhra­dou potřeby tekutin a solí v infuzích. Pak postupně dostává vývary z rýže a zeleniny a nakonec přechá­zí na libová masa.

Je povoleno:

Vejce v pokrmech, starší chleba, starší pečivo, mléko ve všech formách včetně mléka kyselého, kefír, jo­gurty, netučný tvaroh a jemné netučné sýry, piškoty, suchary, rýže, těstoviny, kaše vločková, krupicová, rýžová, houskové knedlíky, bramborové knedlíky, knedlíky z krupicového i tvarohového těsta, bram­bory ve všech formách, kde není použit tuk, žemlov­ka, piškotová těsta, pudingy, mrkev, špenát, mladý hrášek a fazolky, hlávkový salát, rajčata, zelenina vařená i dušená, z ovoce jablka, banány, pomeranče, meruňky, broskve, citróny, kompoty bez omezení. Maso má být vařené, nikoliv smažené na tuku, může být dušené, pečené na vodě, grilované, zadělévané, ale jen libové. Je doporučováno telecí maso, maso z libových ryb, z uzenin libová šunka. Z tuků je po­voleno 4-5 dkg másla a rostlinných tuků zaděla­ných do pokrmů. Polévky z povolených surovin, za­huštěné moukou, ne jíškou. Omáčky jsou povoleny bešamelové, pažitková, koprová, rajská, petrželová. Kořenit lze pouze zelenou natí a citronovou kůrou. K inspiraci je dobré si opatřit speciální kuchařku s návody k úpravě dietních jídel pro nemocné po operaci a s nemocnou slinivkou.


Nevhodné potraviny při jaterní dietě

  • tučná jídla a tuky obecně
  • tučné maso a tučné polévky, včetně tučných vývarů
  • uzeniny, paštiky
  • konzervy a konzervované výrobky
  • kořeněné potraviny a koření
  • tučné sýry, tučné mléko, smetanové jogurty
  • tatarská omáčka, majonéza, drezinky, hořčice, kečup
  • ořechy, buráky, mandle
  • mák, kokos, semínka
  • nadýmavá zelenina (například květák, zelí, kapusta)
  • aromatická zelenina (například česnek, cibule, ředkvička)
  • uzené a tučné ryby
  • kakao
  • sladkosti
  • čerstvé pečivo, koláče, kynuté knedlíky
  • kompoty
  • ovoce - hrušky a plody s malými zrníčky (např. borůvky, angrešt, rybít, maliny)
  • smetana
  • forma přípravy potravin - smažení, grilování a pečení
  • vaječný žloutek





















Je zakázáno:

Tučné maso vepřové, husa, kachna, tučné ryby a rybí konzervy, masa smažená na oleji, masa uzená, sla­nina, sádlo, lůj, kořeněné pokrmy, čerstvé kynuté pečivo a tučné pečivo, zelí, kapusta, celer, cibule, česnek, pórek, majonéza, jíška, těžké sýry, ořechy, oříšky, mák, silná černá káva, vývary, vejce samotné, čokoláda, cukrářské výrobky, smetana, šlehač­ka, alkohol v každé formě.


Žlučníková dieta

Po prodělání žlučové koliky pijte dostatečné množství vlažného čaje. Po odeznění bolesti je možné přidat dietní suchar, na vodě dušené ovoce.

Po 24 hodinách je možné konzumovat rýži, brambory, těstoviny, dušenou zeleninu, strouhanou mrkev nebo jablko, banán. Postupně přidáváme vodou ředěné mléko, nízkotučný tvaroh, nízkotučné jogurty, pudinky. Vhodné jsou zeleninové polévky s vločkami, rýží. Nepoužíváme koření, vejce, tuk, kávu!

Po 5 dnech lze konzumovat i malé množství libového masa, vaječný bílek a pokrm je možno omastit kouskem čerstvého másla.

Po týdnu lze přejít na volnou žlučníkovou dietu. Je to běžná racionální strava s vyloučením pokrmů pečených a smažených a trvalou redukcí množství tuků v potravě. Pacient samozřejmě vypustí individuálně nesnášené pokrmy, např. česnek, koření, kynutá těsta, luštěniny...


Dieta při průjmu

Dieta je při průjmu důležitější než medikamenty.

1. denVlažný čaj, nesycené minerálky 1-2 litry. Vhodný je roztok připravený z 1 litru převařené vody, šťávy ze 2 pomerančů nebo grepů, lžičky cukru a špetky soli.

2.den Přidáme strouhaná jablka, banány, dietní suchary (ne dětské piškoty). Pojídáme rýžovou polévku s mrkví (osolená rozvařená rýže s povařenou nakrájenou mrkví).

3. den  

Přidáme suchý rohlík, nemastnou bramborovou kaši, nemastnou rýži s trochou kompotu.

4. den

Můžeme konzumovat libové maso, těstoviny, lehké jogurty. 1-2 týdny po průjmovém onemocnění nejíme pečené, smažené pokrmy, koření, kynutá těsta, luštěniny, zelí, kedlubny a sladkosti. Je vhodné denně konzumovat jogurty s živými kulturami.



Dieta po operaci žlučníku:

Dieta po operaci má být dodržována 4-8 týdnů. Po laparoskopickém výkonu je zpravidla kratší, 2-3 týdny.

Je třeba zvažovat kalorickou hodnotu přijíma­ných potravin. Dnes jsou prodávané potraviny většinou kaloricky identifikovány. Potraviny by měly být přijímány zprvu v menších množstvích 4-5x denně. Z důvodu většího komfortu spánku omezovat večerní dávku. Obávané tuky po výkonu na žlučníku a žlučo­vých cestách: netřeba se omezovat v užívání přiroze­ných tuků, jako jsou máslo, olej nebo ztužené tuky do 50 g denně. Nejsou vhodné tuky upravované vysoký­mi teplotami nebo dokonce užité ke smažení. Ty ury­chlují činnost střev a zvyšují plynatost. Ty mohou být příčinou bolestí v břiše po operaci. Není námitek proti mléku a mléčným výrobkům, stejně jako proti libové­mu masu (telecímu, hovězímu, drůbežímu, netučným rybám, šunce, králičímu masu). V pooperačním obdo­bí většinou operovaní nesnášejí tučná masa všeho druhu, včetně masa tučných ryb jako je úhoř, sumec, i tučný starý kapr; vepřové, škvarky, sádlo, lůj, slepi­ce, husy, kachny, skopové, výrobky ze zabijačky, uze­niny, majonézu a všechny výrobky, které ji obsahují. Jako přílohy možno užívat přílohy běžné - brambory ve formě vařené, pečené či kaše, rýže, knedlíky, těsto­viny. Ne bramborák, opečené bramborové hranolky, krokety, lupínky. Nesnáší ovoce a zeleninu s velkým zbytkem a nadýmající. Z této zásady se odvíjí ostatní. Nic nesmažit, tuk jen přirozený. Kořenit jemně je možno. Čerstvé houby a kyselé okurky včetně naklá­dané zeleniny minimalizovat, nejíst kapustu, hrách (nikoliv čerstvý), květák, fazole, celer, česnek a cibuli ve větším množství nebo osmaženou, kořenovou zele­ninu, hrušky, švestky, ořechy a třešně, melouny. Kom­poty možno všeho druhu. Pečivo starší, ne čerstvý chléb. Zkraje ne kupované cukrářské výrobky, lepší je piškotové pečivo, suchary. Z vajíček můžete bílek i va­jíčka na měkko. Z mléka téměř vše i sýry, krom sýrů těžkých a uzených. Tvrdý alkohol se nedoporučuje, sklenka piva nebo vína, slabá černá káva nevadí.

Postupem doby budete dietu opouštět. Pokud ně­která jídla, která jste zkusili, způsobí obtíže byť malé, nutno je odložit a zkusit později. Vlastní zkušenost je důležitější než jakákoliv doporučení.


Co omezit ve stravě při vysokém krevním tlaku:

1.Především u každého jedince je nutné omezit sůl, protože vztah mezi hypertenzí a zvýšeným příjmem soli je zcela nepochybný. Příjem soli u naší populace povětšině přesahuje 10 g, některé studie jak u nás, tak také v sousedním Německu dokumentují, že průměrný denní příjem soli je asi 13-15 g. V praxi to znamená, že i zdraví jedinci by měli snížit příjem soli asi na polovinu, u hypertoniků by to měla být maximálně třetina dosud konzumované průměrné dávky                                                                                                                                                                                                               2. S omezením soli souvisí také určitá opatrnost při konzumaci minerálek. Je třeba si všimnout, jaké množství minerálních látek je přítomno, zejména jaký je obsah sodíku, a podle toho pak volit minerálky. V každém případě je vhodnější konzumovat spíše tzv. bezsolutovou vodu, tj. nápoje prakticky bez iontů.                                                                                                                                                                                                                                                                                      3. S omezením soli (ale také tuku) výrazně souvisí konzumace uzenin. Naprostá většina obsahuje poměrně značné množství soli a dále také nasyceného tuku. Ten je především značnou energetickou zátěží, zejména je ale nevhodný u jedinců, kteří mají mít dietu zaměřenu i antiskleroticky. Je vhodné vědět, že i např. šunka a tzv. dietní párky obsahují povětšině alespoň 20 % tuku. Některé nedietní salámy obsahují až kolem 50 % tuku.                                                                                                                                                                                                                4. V rámci antisklerotické diety je žádoucí nejen omezení uzenin, ale vůbec omezení masa, zejména tzv. červeného. Obsahuje hodně tuku s nasycenými mastnými kyselinami, je proto energeticky hodně bohaté. V rámci diety je vhodné omezit jednak množství tuku s nasycenými mastnými kyselinami, jednak konzumovat potravu celkově energeticky méně náročnou. Místo zmíněného červeného masa je vhodné zařadit tzv. bílé maso, tj. zejména drůbež a ryby. Konkrétně právě ryby jsou většinou velmi vhodné, protože obsahují také tzv. omega 3 mastné kyseliny, které působí antiskleroticky. Doporučuje se, aby týdenní dávka ryb byla alespoň 2 x  200g.                                                                                                                                                                                                                5. V souvislosti s omezením nasycených tuků je ale nutno upozornit, že to neznamená omezit používání kvalitních olejů. Naopak použití olejů s vysokým obsahem mono- a polynenasycených mastných kyselin je vhodné a možno říci přímo nutné. Vždyť například zmíněné omega 3 mastné kyseliny jsou přítomné jen v olejích. Tyto nenasycené mastné kyseliny jsou potřebné pro správné imunitní pochody a také pro správnou činnost mozku. Nutno jen připomenout, že tepelné zpracování ruší dvojné vazby, takže takovýto tepelně zpracovaný pokrm i na vysoce kvalitním oleji svoje nutriční výhody ztrácí, zbývá vlastně jen určitá energetická hodnota tuku.                                                                                                                                                                                                               6.Je nutné také omezit alkohol. V žádném případě nejen není vhodné, ale je přímo nebezpečné pro zhoršení hypertenze, konzumovat pravidelně větší množství alkoholu. V tomto směru je nutné upřesnění kvanta konzumovaného alkoholu. Byla uvedena maximální dávka 60 g čistého alkoholu za den (podle názorů některých odborníků na výživu platné s přihlédnutím k hypertenzi). Řada zpráv z poslední doby však ukazuje, že pravidelná konzumace alkoholu v množství větším než 30 g/den vede u většiny osob k postupnému poškozování mozku, zejména jeho šedé kůry, s následným postupným úbytkem řady funkcí s tím souvisejících. Konkrétně to znamená, že pro většinu lidí lze jako neškodnou dávku považovat např. jen 3 dcl vína, přibližně 2 lahvičky piva po 0,3 litru, či 75 ml 40 % alkoholu. Z hlediska složení alkoholu za nejvhodnější je možno považovat víno, zejména červené. Koncentráty zvyšují riziko rakoviny jícnu a žaludku, při konzumaci piva jsou zase některými autory popisovány zvýšené počty rakoviny tlustého střeva. Mimo popisovaný nepříznivý vliv alkoholu na játra, mozek, či zvýšené riziko vzniku nádorů je na místě si uvědomit, že alkohol je energeticky značně bohatý, zmíněné množství alkoholického nápoje odpovídá z hlediska energie (tj. kalorií) alespoň 3  rohlíkům.                                                                                                                                                                                                  7.K dalším dietním opatřením pro naprostou většinu osob patří omezení celkového příjmu potravy. Většina hypertoniků je buď obézních, nebo mají alespoň nadváhu, proto je nutné omezení celkového energetického příjmu. Prakticky to znamená již výše zmíněné omezení tučného masa, salámů, ale také alkoholu. Většinou je ale také žádoucí omezení celkových sacharidů, zejména tzv. volných cukrů. Znamená to omezit moučná a sladká jídla. Zde je nutno připomenout, že většina oblíbených nápojů, jako Coca-cola, Fanta a podobně, obsahují hodně cukru (například 1 litr Coca-coly má více než 80 g cukru, tj. cca 11 kostek cukru po 7 gramech).     8. Naopak v rámci zaměření diety jak vzhledem k poruše metabolismu sacharidů, tak i z řady jiných důvodů je vhodná konzumace většího množství vlákniny. Konkrétně to znamená více zeleniny a ovoce, z moučných produktů je pak vhodné upřednostnit tmavý chléb, tmavé pečivo, dalamánky a podobně.U diety při hypertenzi platí, podobně jako u naprosté většiny dalších diet, požadavek, aby dieta byla připravena pro konkrétního jedince podle toho, jakou chorobou trpí, přesněji, jaká rizika se u něho projevují.


zdroj diety.doktorka.cz


Dieta při léčbě warfarinem

Warfarin je lék užívaný k prevenci vzniku krevních sraženin (trombů) v cévním řečišti a v srdci. Jeho účinek je založený na blokování účinku vitamínu K v organismu.Vitamín K je látka rozpustná v tucích s vlivem na srážení krve, na stavbu kosti a ukládání glukozy do zásoby v játrech. Doporučená denní dávka vitamínu K: muži = 80 µg, ženy = 70 µg.

Pokud jeho příjem potravou kolísá, mění se i srážlivost krve, což je situace, která pacienta léčeného warfarinem může vážně ohrozit.

Zdroje vitamínu K

  • listová zelenina (brokolice, kapusta, růžičková kapusta, zelí, čínské zelí, hlávkový salát),
  • vojtěška,
  • špenát,
  • květák,
  • čekanka,
  • listy pampelišky,
  • rukola,
  • polníček,
  • petrželová nať,
  • kopr,
  • řeřicha,
  • kysané zelí,
  • zelený čaj,
  • bylinné čaje,
  • luštěniny,
  • játra,
  • drůbež,
  • telecí maso

Obsah vitamínu K v některých potravinách (uvedeny jsou pouze potraviny s obsahem vyšším než 200mg/100g)

Potravina Vitamín K (mg/100g) Brokolice syrová 130 - 200 Brokolice vařená 270 Celer - lodyha 300 Fenykl 240 Kapusta listová 817 Kopr 400 Květák 170 - 300 Pažitka 380 Petržel - nať 620 - 700 Řeřicha 57 - 300 Salát hlávkový 120 - 200 Špenát 335 - 500 Zelí kysané 62 - 1540 Zelí červené 15 - 300 Pšenice naklíčená 350 Sojová mouka 200 Sojový olej 193 - 542 Olivový olej 200 - 400 Zelený čaj 712 Kuře - maso/srdce 300/720

Zásady diety

Stálý příjem vitamínu K = každý den sníst přibližně stejné (malé) množství potravin s vyšším obsahem vitamínu K.

Výběr potravin

Maso vepřové a ryby nízký obsah vitamínu K - lze konzumovat dle zásad správné výživy.Drůbež, hovězí a telecí maso: obsah vitamínu K záleží na tom, čím je zvíře krmeno - doporučuje se malý příjem drůbeže, hovězího, telecího masa. Játra nejsou povolena.                                                                                                                                                                               Mléko a mléčné výrobky lze konzumovat v libovolném množství kromě jogurtů, ty pouze v malém množství - obsahují živé bakterie podporující růst bakterií v tlustém střevě, které podporují tvorbu vitamínu K).                                          Vejce: bílky bez omezení, žloutky 1 kus denně.                                                                                                                           Tuky: řepkový, slunečnicový olej, máslo mají malé knožství vitamínu K.Olivový a sójový olej používat pouze v nepatrném množství.                                                                                                                                                                                                                        Vitamínové doplňky s výtažky ginkgo biloba, se zeleným čajem a vitamínem K nejsou povoleny.

Ovoce- je povoleno v jakémkoliv množství kromě sušených švestek, manga, kiwi, ostružin. Maliny se konzumují jen v malém množství.

Zelenina - Kořenová zelenina (mrkev, celer, petržel, ředkvičky, ředkev) rajčata, okurky, papriky, cuketa, brambory, houby, listová zelenina lze jíst denně v malém (denně stejném) množství. Vojtěška, pampeliška, čekanka, rukola, polníček, kelp nejsou povoleny.

Obiloviny - Bez omezení.

Luštěniny - Dodržovat pravidelné množství luštěnin.

NápojeBylinné čaje pít pouze výjimečně, a to v malém množství (1 šálek denně). Zelený čaj není povolen. Ovocné čaje, černý čaj lze pít bez omezení. Ostatní nealkoholické nápoje pít bez omezení.

Alkohol - Je povoleno pít 1 drink denně (0,5l piva nebo 2dcl vína nebo 0,5dcl destilátu). Při pití většího množství alkoholu je riziko nebezpečného krvácení!

Koření - Všechny druhy povoleny, vysoký obsah vitamínu K je jen v petrželové nati a v řeřiše.

Upozornění

Účinek warfarinu, heparinu významně zvyšuje: horečka, průjem, náhlé snížení příjmu potravy (nechutenství, razantní redukční dieta). Pokud pacient prodělal akutní horečnaté onemocnění nebo měl-li průjem a zvracení, měl by se dostavit na kontrolu Quickova testu dříve, než lékař při dřívější kontrole určil.

Konzumuje-li pacient často větší množství rizikových potravin, je nutná rovněž častější kontrola Quickova testu.


Dieta při dně

Dieta při onemocnění dnou by se měla zaměřit hlavně na udržování určité rozumné váhy, dodržování pitného režimu, častého pohybu, a výběru správných potravin k jídlu a pití.

Nevhodné potraviny:

  • Jde zejména o potraviny s vysokým obsahem purinů. Maso, hlavně z mladých zvířat, vnitřnosti (ledvinky, mozeček, plíce, slezina, kostní morek, krev), drobné ryby (sardinky, ančovičky, sardelová pasta, očka, šproty, rybí konzervy, nakládané ryby) masové extrakty ( koncentráty, maggi, masox, sojovka apod.), uzeniny.
  • obilniny (celozrnné výrobky, kynuté těsta)
  • luštěniny (hrách, čočka)
  • Zelenina (špenát, reveň, červená řepa, kapusta, česnek)
  • Živočišné tuky a bílkoviny ( plísňové a tučné sýry)
  • Ostatní (čokoláda, kakaový prášek, silné kakao a čaj, čokoláda, marcipán, ostré koření, hořčice)
  • Alkohol (pivo, červené víno)

Doporučené potraviny:

  • ovocné šťávy a limonády (čerstvé neslazené džusy, kromě brusinkového)
  • Zdravé tuky (rostlinné a za studena lisované)
  • Mléčné výrobky, zelenina ovoce (nízkotučné sýry a jogurty, zakysané výrobky, mrkev, celer, brambory, banány, třešně, pomeranče, kiwi, datle, kokos, avokádo, hrozinky)
  • Tmavé i bílé pečivo, hnědá rýže

Ostatní potraviny, které tu nejsou uvedené jsou méně vhodné a smí se konzumovat jen občas a v rozumných dávkách.


pokud jste zde nenašli dietu na Vaše onemocnění, doporučuji podívat se na www.dietologie.cz

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky